Znasz goudę? Na pewno tak. Ale to dopiero początek! Holenderskie sery to nie tylko gouda i… A właśnie. Czy gouda to na pewno „gołda”? W tym wpisie serowe zwroty i rodzaje serów. SERdecznie zapraszam!
Holenderskie sery – zwroty
W Polsce robimy sobie kanapkę z serem, z szynką, z pomidorem… A w Holandii? W Holandii opuszczamy „z”. Po niderlandzku „kanapka z serem” to po prostu broodje kaas. Zazwyczaj kładziemy na kanapkę cały plasterek sera, ale ser możemy też zetrzeć na tarce i posypać nim na przykład makaron. Trzeć ser to po niderlandzku kaas raspen. W wyniku tej czynności otrzymujemy ser tarty, czyli geraspte kaas. Oprócz tego w niderlandzkim mamy dwa fajne zwroty ze słowem „ser”: ergens geen kaas van gegeten hebben (dosł. nie zjeść w danym miejscu sera) – „nie mieć o czymś zielonego pojęcia” oraz zich de kaas niet van het brood laten eten (dosł. nie pozwolić wyjeść sera z kanapki) – „nie dać sobie w kaszę dmuchać”.
Holenderskie sery – rodzaje
Istnieje wiele kaassoorten, czyli wiele rodzajów sera. Zwróćcie uwagę na te podwojone głoski „a”, „s” i „z”– wszystkie w jednym słowie i w dodatku stoją obok siebie. Na pierwszy rzut oka takie nagromadzenie podwójnych liter może wydać się zaskakujące. Myślę, że kaassoorten zdecydowanie można dopisać do listy trudnych słów w niderlandzkim (Trudne słowa w niderlandzkim).
Goudse kaas
Goudse kaas to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej spożywanych serów twardych. Nazwa pochodzi od miejscowości Gouda, w której od dawien dawna handlowano tym rodzajem sera. My mówimy „gołda”, a Holendrzy? Sprawdź tutaj, możesz być zaskoczony!
Edammer kaas
Edammer kaas lub krócej edammer, to mały ser w kształcie kuli, pochodzący z miejscowości Edam. Kilka lat temu „Edam Holland” zostało zastrzeżone przez UE jako oznaczenie oryginalnego holenderskiego edammera. Edam to ser o łagodnym, lekko słonym smaku, który – w porównaniu z innymi serami – prawie w ogóle nie ma zapachu.
Commissiekaas
Commissiekaas (także Dutch Mimolette) to ser koloru pomarańczowego lub pomarańczowo-czerwonego. Ten ser powstał jako francuska podróbka edammera, dlatego jest podobny do pierwowzoru.
Rommedoe
Rommedoe to prostokątny ser pochodzący z Maastricht, który obecnie jest znany pod nazwą hervekaas lub Herfste kaas. Ten ser ma bardzo mocny zapach i dlatego mówi się o nim Herfste lub Limburgse stinkkaas (od stinken – śmierdzieć).
Leidse kaas
Leidse kaas to ser z dodatkiem kminku (stąd nazywany jest także komijnekaas), o mniejszej zawartości tłuszczu niż gouda. Ze względu na niższą zawartość tłuszczu, jego struktura jest bardziej zbita.
Bleu de Wolvega
Bleu de Wolvega to ser z niebieską pleśnią, pochodzący z miejscowości Wolvega, położonej we Fryzji. Do masy dodaje się pleśń specjalnej odmiany, która rozrasta się dzięki licznym nakłuciom sera.
Noord-Hollandse kaas
Noord-Hollandse kaas to ser objęty Beschermde Oorsprongs Benaming (BOB), czyli Chronioną Nazwą Pochodzenia (CNP). Oznacza to, że może być produkowany wyłącznie w Holandii Północnej. W porównaniu do goudy Noord-Hollandse kaas jest bardziej kremowy i mniej słony, a za to bardziej słodki.
Friese nagelkaas
Friese nagelkaas to charakterystyczny ser z dodatkiem goździków i kminku. Powstaje z odtłuszczonego mleka i sam w sobie nie ma intensywnego smaku, dlatego jego smak często wspomaga się aromatem. Dodatek goździków sprawia, że ser jest długo zdatny do spożycia.
Lubicie holenderskie sery? A może wolicie polskie, włoskie lub szwajcarskie? Dajcie znać, które sery najbardziej trafiają w Wasze gusta!