Kursy niderlandzkiego online Learn Dutch

Kursy niderlandzkiego online Learn Dutch (www.jezykniderlandzki.pl)

Kursy online to świetna propozycja dla osób, które lubią uczyć się samodzielnie w domowym zaciszu w dogodnej dla siebie porze. To właśnie do nich kieruję dzisiejszy wpis. Temat: Kursy niderlandzkiego online Learn Dutch. Szczerze polecam!

Kursy niderlandzkiego online Learn Dutch – autor

Autorem kursów na kanale LearnDutch.org jest Bart de Pau – z wykształcenia inżynier, a z zamiłowania nauczyciel języka niderlandzkiego. Więcej informacji o Barcie można znaleźć na jego stronie internetowej LearnDutch.org. Wspomina tam również między innymi o swoich doświadczeniach językowych – już w szkole uczył się trzech języków (niemieckiego, angielskiego i francuskiego), a później sam nauczył się rosyjskiego i hiszpańskiego. Po studiach pracował jako nauczyciel niderlandzkiego w Rosji. Cztery lata temu rozpoczął działalność na YouTube. Efektem jego pracy jest ponad 300 filmików niezwykle pomocnych w samodzielnej nauce języka niderlandzkiego. Na kanale Barta LearnDutch.org możemy znaleźć 6 kursów.

1.   Learn Dutch Online: 1000 Most Common Words in Dutch

Kurs składa się z 40 filmików, a każdy filmik trwa od 3 do 11 minut. Każde nagranie zawiera 25 najczęściej używanych słów w języku niderlandzkim. Białe tło, przyjemne grafiki i słówka podane w dwóch formach (zapisane i odczytywane) sprzyjają więc efektywnej nauce. Od czasu do czasu Bart zwraca również uwagę na różne haczyki związane z danym słówkiem. Dodatkowym plusem jest to, że filmiki można wyświetlić z polskimi napisami.

2.   Learn Dutch phrases – Heb je zin? (soap opera for learning Dutch)

Kurs składa się z 50 filmików (każdy trwa ok. 3-4 minut). Ten kurs to animowany miniserial, którego bohaterami są Martin i Marieke. Oglądając scenki możemy między innymi nauczyć się, jak po niderlandzku poprosić o bilet na pociąg lub co powiedzieć przy okazji zakupów w sklepie. Napisy do filmików są w dwóch językach – niderlandzkim oraz angielskim. W tytule filmiku wymienione są zagadnienia gramatyczne, na które kładziony jest nacisk w danym odcinku.

3.   Dutch grammar

Ten minikurs składa się zaledwie z 5 odcinków. Filmiki te są za to nieco dłuższe (ok. 15-minutowe). Autor omawia tu wybrane zagadnienia gramatyczne: porównywanie, użycie słówka „er”, a także czasowniki posiłkowe hebben i zijn. Z pewnością warto to sobie powtórzyć.

4.   Dutch alphabet and pronunciation

Znowu zaledwie kilkuodcinkowy, ale jednak w moim odczuciu bardzo ważny kurs. Znajdziemy tu między innymi odcinki o literach niderlandzkiego alfabetu i prawidłowym wypowiadaniu v, w, f, r i dyftongów. Zainteresowanych niderlandzkim alfabetem odsyłam też do wpisu Alfabet niderlandzki (z przykładami).

5.   Typical Dutch Vocabulary

Tu znowu miniseria, tym razem składająca się z 10 filmików poszerzających nasze słownictwo. Część filmików dotyczy celebrowania świąt przez Holendrów (na przykład Mikołajek i Sylwestra). W tych filmikach poruszone są też wątki stricte kulturowe, dlatego bardzo polecam go osobom, które mieszkają lub planują zamieszkać w Holandii.

6.   Learn Flemish – Studio Studeo

Kolejny nierozbudowany kurs – tym razem dotyczący flamandzkiego, czyli belgijskiej odmiany niderlandzkiego. Filmiki zostały nagrane z udziałem Belga (Toma Faesa), więc przedstawione w nich informacje muszą być zgodne z rzeczywistością. Autorzy porównują w nich różnice językowe pomiędzy językiem niderlandzkim używanym w Holandii i w Belgii. Zwracają na przykład uwagę, że w Holandii na frytki mówi się patat lub friet, a w Belgii frieten. A propos – przy okazji zapraszam również do przeczytania wpisu Holenderskie frytki (symbole Holandii).

Kursy niderlandzkiego online Learn Dutch – podsumowanie

Polecam przetestować wymienione kursy, bo uważam, że kanał LearnDutch.org to naprawdę kopalnia wiedzy dla osób, które chcą rozpocząć samodzielną naukę języka niderlandzkiego. Nie dość, że można się z nich dużo nauczyć, to jeszcze są przyjemne dla oka i na dodatek całkowicie darmowe. Wszystkim, którzy poszukują więcej źródeł online do poznawania języka niderlandzkiego, polecam również mój wpis Internetowe słowniki języka niderlandzkiego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *